הרכב עולה בפיתולי הדרך של הרי יהודה – עמוד השדרה של מדינת ישראל. אנחנו עושים את דרכנו אל סוסיא הקדומה בחבל יתיר, בו מתקיימת מדי חג פסח פעילות כיפית לכל המשפחה, במחירים נוחים לכל כיס.

סוסיא הקדומה הייתה עיר יהודית מתקופת התלמוד, לפני 1500 שנה. באתר שרידי מבנים ומערות, מקוואות, בתי בד וגתות, כתובות, מנהרת מילוט, עיטורים וסמלים יהודיים באבן ובפסיפס, ובראש כולם מבנה בית הכנסת המפואר עם הפסיפסים המיוחדים- כולם עדות לחיים היהודיים בעיר.

חבל יתיר הוא חבל ארץ בתולי, אותנטי ולא כל כך מוכר (כן, מסתבר שגם בארצנו הקטנטונת ישנם עדיין אזורים לא כל כך מוכרים),  המציע חיבור בין מורשת העבר לעתיד, מגוון מסלולי טיול לכל המשפחה, אטרקציות, סדנאות וטעימות מכל טוב.

אז לאחר שעה וחצי של נסיעה מגוש דן (40 דקות מירושלים), הגענו עם שלושת ילדינו, בני 13, 12 ו-9 אל סוסיא הקדומה שהתעוררה לחיים עם שלל פעילויות כמו חפירה ארכיאולוגית בהדרכת ארכיאולוג מוסמך, יצירת כד על האובניים, פארק חבלים, איפור פנים, הדרכה כל שעה עגולה ועוד הפתעות, שהכינו החבר'ה מתיירות חבל יתיר.

האתר עצמו גדול ומרווח, כך שלמרות שהגיעו מבקרים רבים לא הרגשנו צפיפות. בימים אלו חשוב להזכיר שמרבית הפעילויות מתקיימות באוויר הפתוח. 

התחנה הראשונה הייתה סדנת הכנת כדים על אבניים. הכדר הסבלני והנחמד עזר לילדים בהכנת הכדים אותם הם צבעו בהמשך.

משם עברנו למאפרת המוכשרת, שעיטרה את פני הילדים בציורים מדליקים.

הילדים מיהרו אל פארק החבלים, בו אהבנו לראות את ההקפדה על הוראות הבטיחות.

הדובדבן שבקצפת היה משחק הלייזר טאג: הצטיידנו באפודים ורובי לייזר, התחלקנו ל-2 קבוצות, ויאללה בלאגן- המטרה לנסות לפגוע כמה שיותר בחברי הקבוצה היריבה וכמה שפחות יפגעו בך.

הלייזר טאג הינו בתוספת של 25 ש"ח – מחיר מצחיק ביחס לתמורה הכיפית והמגבשת. 

סיימנו עם מופע אורקולי המספר את סיפורה של סוסיא הקדומה והחיים היהודיים ששקקו בה לפני 1,500 שנה.

באתר פעילויות נוספות כגון חפירות ארכיאולוגיות עם ארכיאולוג מוסמך, צפיה בכדר מקצועי עם סיפור מרתק, ביקור בבית הכנסת העתיק ועוד..

 לפני העזיבה עצרנו לקפה וארטיקים במרכז המבקרים וקנינו דבש איכותי מתוצרת מכוורת נגוהות המקומית.

 פרטים נוספים על סוסיה הקדומה באתר: http://atarsusya.co.il/

בחבל יתיר אתרים נוספים בהם ניתן לבקר:

בחוות תחיה – בית יתיר, תתקיים רכיבה משפחתית על סוסים ובסטודיו SIMART יערך הפנינג חגיגי לפסח עם מגוון סדנאות נגרות. ביקב דרימיה יפתחו את היקב למבקרים עם טעימות יין משובח ונשנושים. אוהבי הרפתקאות יוכלו לצאת לטיול ג'יפים במדבר יהודה וליהנות מאירוח בדואי או להשתתף במשחק ניווט סלולרי משפחתי GOyatir באזור חבל יתיר. קפה רונאל יחכה למבקרים עם תפריט כשר לפסח ולאלה שרוצים לשחות במעיינות – מעיינות תלם אדורה ועוד שבעה מעיינות ברחבי חבל יתיר פתוחים לרחצה.

פרטים נוספים: באתר תיירות חבל יתיר וטלפון: 1599-57-57-58