כנראה שלבקש יומיים שמשיים ברצף באוקטובר בסלובקיה זו בקשה מוגזמת, כי לאחר היום השמשי אתמול, התעוררנו שוב למזג אוויר סגרירי וגשום.

התחנה הראשונה היה הרכבל למפלי hrebienok שנמצא מאחורי מלון grand בעיירה stary smokovec. 

מפה של ‪062 01 Vysoké Tatry-Starý Smokovec, סלובקיה‬‏

הרכבל הוא בעצם קרונית סגורה, הדומה לאוטובוס קטן, שיוצא כל חצי שעה.

 מנקודת העצירה של הקרונית הולכים כחצי שעה במסלול קל עד ההגעה למפלים. עשינו את המסלול בגשם וערפל אשר פגמו קצת בחוויה, אך בסיום המסלול המתינה לנו חוויה נעימה של נוף עם מפל לא גבוהים, אך מרשימים ועם המון המון מים.

משם נסענו כחצי שעה לעיירה kezmarok שהייתה עיר מלוכה במאה ה-13

מפה של 060 01 Kežmarok, סלובקיה

מכיוון שהיה זה יום ראשון, היום החופשי בסלובקיה ומזג האויר היה גשום וסגרירי, מרכז העיירה הייתה שומם לגמרי, כאילו כל התושבים נחטפו ע"י חוצנים…

בכל זאת מצאנו בית קפה נחמד בשםcukraren fontana  בהנהלתה של aneta bialoncikova  מגוון רחב של עוגות ומתוקים. כל ילד הזמין עוגה ביורו בלבד. העוגות היו מתוקות מדי ובפעם הראשונה הודו הילדים שקיבלו הרעלת מתוקים ולא סיימו את העוגות.

המשכנו כחצי שעת נסיעה לעירlevoca  עיר קטנה ומרשימה שהוקמה בשנת 1249, שמרכזה והחלק העתיק שלה מוקפים חומה. טיילנו בסמטאות העיר, שגם היו שוממות למדי, ועצרנו בבית קפה במרכז העיר בכתובת  jana francisciho 1620הודות לאקווריום הניצב במרכזו.

במרחק נסיעה קצר מ-levoca שוכנת על גבעה נישאה טירת spissky hrad  , המצודה הגדולה במרכז אירופה, המהווה דוגמה מקורית של מבצר מלכותי. הקמת המבצר החלה בסוף המאה ה12 ובסוף המאה ה-13 שטחו היה דומה לשטחו כיום.

תזכורת ראשונה לארמון מופיעה כבר ב-1214 כאשר מבצר היה שייך לשושלת ואנזו. בשנת 1464 המבצר עבר לידי המלך סלישסקי אימריך זפולסקי, שעם אחיו סטפן בונה מחדש את ממבצר צבאי למבנה אזרחי. משפחת זפולסקי שלטה על הארמון עד לשנת 1528.

במהלך השנים 1531-1636 הארמון עובר מספר ידיים עד להזנחה סופית ובשנת 1780 לאחר שריפה איבד מחשיבותו.

בשנת 1993 נכנס המבצר לרשימה אוצרות עולמיות של יונסקו ובשנת 2010 הרשימה הושלמה עי הכנסת עיירת levoca

כניסה למבוגר 9 יורו ו-3 יורו לילד מגיל 6